Zajímavosti

Rok sv. Josefa: Myšlenka na 4. týden v mezidobí

S pokračujícími týdny přibývají i zkušenosti, které hlásí ti, kdo udělali se sv. Josefem zkušenost. Josef však není jen mocný přímluvce, ale i výrazný vzor pro naše jednání. V nejbližších dnech se zvlášť zamýšlejme nad Josefovým postojem soucitu.

Ze života sv. Josefa neznáme mnoho konkrétních událostí a příběhů. Jeden však máme zaznamenán docela přesně (Mt 1, 18-25). Josef zjistil, že jeho snoubenka čeká dítě a byl si jistý, že to není dítě jeho. Nenabízela se žádná jiná varianta než jistota, že Maria spáchala nevěru. Moc dobře věděl, co se v takových případech má podle Zákona dělat. Měl to být on, kdo by svolal ostatní muže, a veřejně měl prohlásit, že mu Maria byla nevěrná. A právě on měl hodit pořádný kámen na hlavu nevěrnice. Ostatní muži by už pak svými kameny dokonali trest, který nařizoval Zákon.

Josef nad tím musel hodně uvažovat. Bylo mu jasné, že má právo se pomstít, ale zároveň nechtěl být tím, kdo by vzal Marii a jejímu dítěti život. Dokázal se na ni podívat se soucitem a přemýšlel, v jaké neřešitelné situaci se ocitl. A právě ten jeho soucit ho vedl k rozhodnutí, že Marii vyhledá a řekne jí něco ve smyslu: „Udělala jsi něco hodně špatného, zklamala jsi mě, ale já nebudu jednat stejně jako ty. Propouštím tě, odejdi a dítě si vychovej někde jinde…“ Toto rozhodnutí Josefa změnil Bůh skrze andělovo vysvětlení ve snu. Ale velikost Josefa ukazuje právě to, že dokázal domnělou hříšnici vidět pohledem soucitu a nejednat v touze po pomstě, po lidské spravedlnosti, ale se soucitem a milosrdenstvím.

Pro nás je to velmi inspirující právě pro chvíle, kdy nám někdo ublíží a my máme možnost mu to dát pocítit nebo se dokonce i pomstít. Pokud se nám podaří zaujmout postoj, jaký měl sv. Josef, kdy se soucitem pohlédneme na toho, kdo nám ublížil, pak budeme schopni vzdát se nejen lidské spravedlnosti a pomsty, ale dokážeme jednat s tím, kdo nám ublížil, se soucitem a milosrdenstvím. Je to však mimořádně těžké, ale snad i proto je zde rok sv. Josefa, abychom si jeho postoj soucitu vzali za vzor a pokusili se podobně jednat i my vůči těm, kdo nám ubližují.

Heslo pro zapamatování:


Se soucitem rozhoduj,
Josefa v tom následuj.


tabor-v-Jenikove


sv-Josef


sv-Josef


jenikovciB-v-Jenikove


jenikovciB-v-Jenikove


jenikovciB-v-JenikoveSdílet

| Autor: Táňa Dohnalová | Vydáno dne 04. 02. 2021 | 801 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.