Bylo

Slavnostní žehnání varhan v Jeníkově

Neděle 29. 9. byla velmi významným dnem zejména pro farnost Jeníkov. Litoměřický biskup Mons. Mgr. Jan Baxant přijel, aby během koncertu požehnal nově zrestaurované varhany v kostele sv. Petra a Pavla v Jeníkově.Foto z celé události je k prohlédnutí zde: Biskupství litoměřické
nebo zde: Collegium hortense

O opravě varhan je možné se dočíst zde: Teplický deník

Foto varhan před rekonstrukcí je zde: FATYM


,,Dne 29. 9. 2019 zažila jeníkovská farnost výjimečnou událost. Došlo k vysvěcení nově opravených varhan na kúru. Tohoto slavnostního aktu se ujal litoměřický biskup Jan Baxant. Otec biskup zde měl původně sloužit i mši svatou, ale kvůli jiným pracovním povinnostem musel brzy odjet. V úvodu této slavnosti promluvil také duchovní správce P. Marek Dunda z mateřské farnosti ve Vranově nad Dyjí. Po vysvěcení varhan následoval koncert, který provedl teplický pěvecký sbor Collegium hortense za doprovodu varhaníka Lukáše Dvořáka z Humpolce. Tento koncert byl věnován památce místního skladatele Jana Lohelia Oehlschlägela, rodáka z nedaleké vsi Lahošť k příležitosti 295. výročí jeho narození. Kromě skladeb Jana Lohelia Oehlschlägela zazněly úryvky z oratoria Saul od Jakoba Trautzla, který část života prožil v nedalekém oseckém klášteře. K poslechu posloužily i krátké skladby od sbormistra Jana Zástěry, úryvky ze Sabat Mater od Matouše Pavlise a díla evropských skladatelů chrámové hudby.
V závěru proběhla mše svatá, kterou celebroval P. Dunda, přičemž varhany poprvé mohly zaznít i při mši svaté. Významná událost svěcení jeníkovských varhan přitáhla víc jak dvě stovky lidí a hudebních nadšenců z různých míst České republiky."

Jan Pavlík


Sdílet

| Autor: Eliška Blažková | Vydáno dne 09. 10. 2019 | 423 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.