Zajímavé

Poutníkem naděje: Otázky k naději (6. kapitola)

zdroj: www.pixabay.com, CCO Nabízíme k přečtení brožurku Poutníkem naděje, kterou napsal P. Martin Sedloň, OMI, kterou před lety vydal tiskový apoštolát A.M.I.M.S....

Vím, že tě už nejednou napadlo: Proč nám Bůh nedá větší jistotu ve věcech víry nebo směru naší životní cesty? Myslím, že odpověď je stále tatáž jako na jiné podobné otázky. Bohu nejde o naše výkony, ale o nás samé. Naděje posiluje svaly naší víry a roztahuje plíce naší lásky. Nic lepšího ti na to asi neodpovím, protože růst, o který Bohu na prvním místě jde, se má dít trochu jinde, než se obvykle domníváme.

Už se mi dvakrát stalo, že se mě zeptalo malé dítě, jestli bude jeho pejsek nebo kočička v nebi. Poprvé jsem se teologicky pěkně kroutil a vykrucoval, zvířata přece nemají nesmrtelnou duši. Podruhé jsem byl už přímější. Napadlo mne, že Bůh může naplnit každou naději, která není proti Němu. Jak to udělá, nevím. Vím však, že zcela jistě naplní naději toho dítěte, a proto jsem odpověděl: Ano.

Ano, žij zdravě. Drž v kondici své tělo. Pečuj o tento dar, který ti byl Bohem svěřen. Ale prosím tě, nedomnívej se, že tím vyřešíš něco tak podstatného, jako je odchod z tohoto světa. Při umírání nebude oblast zdraví příliš důležitá. Zabývej se věčností i přitom svém cvičení, ježdění na kole a pročítání letáků o nejzdravější výživě. Ptej se na Slovo opravdového života, které je mocnější než smrt.

Ptáš se mne na všechny možné léčitele, kteří disponují těmi různými tajemnými schopnostmi. Trochu mi vadí, že se tváří, jako by měli v rukou klíč k věčnosti a příliš sebevědomě tvrdí, co je dobré a zlé. Přesně ví, co by Církev měla a neměla dělat. Prostě mi to připadá, jakoby měli v kapse ovoce ze stromu života, ze stromu poznání dobra a zla. Z toho stromu, ze kterého nám Bůh pro naše dobro zakázal jíst. Dar, který si vezmeš sám, přestává být darem. Naděje, kterou si vynutíš, přestává dávat život, jako vynucená láska, přestává být láskou.

Neboj se mi říct, že můj optimismus snadno otevře dveře hříchu. Zdá se, že obírá člověka o bázeň před Bohem a otevřenost, ke které vede, s sebou nese velká nebezpečí. Máš pravdu a já se snažím na to nezapomínat. Ale je prostě důležité otevírat dveře a okna domu, i když je nebezpečí, že tam vnikne něco nežádaného. Uzavření a zabednění nic neřeší. Jsem přesvědčen, že Bůh nechce, abychom žili sice bezpečně, ale v zatuchlých příbytcích. Taky jsem byl dřív alergický, když mi někdo zdůrazňoval, že i Ježíš chodil na hostiny a mezi hříšníky. Teď jsem si jistý, že to nebylo jen tak mimochodem.

Vzpomínám si, jak náš páter spirituál, jezuita, který prošel vězením a mnoha pronásledováními, se podivoval, že směrnice k udílení křtu dětem mluví o požadavku záruky, že děti budou vedeny a vychovávány od svých nejbližších ve víře: „Kodex církevního práva přece mluví o požadavku opodstatněné naděje a ne o záruce.“ Řekl: „Copak můžeme za něco takového ručit? Vždyť já nemůžu ručit ani sám za sebe.“

Ptáš se mě, jestli věřím na sny? Věřím Pánu, který může použít všechno k tomu, aby nás lidi obdaroval. To však neznamená, že používá vždy všechno a všude. On je ten, který je, který chce a který koná. Ale ne podle nás, podle našich představ, podle našich zákonů, podle zákonů tohoto světa. A nezapomeň, že ve hře je také náš velmi schopný duchovní nepřítel. Nikdy se nepouštěj na hlubinu sám, bez Církve.Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk 10 Kč + poštovné na adrese:
A.M.I.M.S. Náměstí 20, Vranov nad Dyjí 671 03, tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com

Poutník naděje

Sdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 22. 06. 2022 | 144 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.