Zajímavé

Poutníkem naděje: Cesta k naději (2. kapitola)

zdroj: www.pixabay.com, CCO Nabízíme k přečtení brožurku Poutníkem naděje, kterou napsal P. Martin Sedloň, OMI, kterou před lety vydal tiskový apoštolát A.M.I.M.S....

Rozpomínej se často na vše krásné ze svého života a ještě víc na to, co Boží milosrdenství přetavilo ve zkušenost Boží moci a blízkosti, ačkoli to byl jen nevýživný jedovatý hnůj. Zaručuji ti, že ve svém srdci i životě zakusíš předchuť ráje.

Nemysli si, že naděje vstupuje do člověka jen prostřednictvím nějaké vysoké teologie či mystického usebrání. Naději nechá Boží režisér vstoupit do tvého srdce třeba i skrze hrnek lahodného čaje a trochu úsměvu. Skrze pár slov jdoucích od srdce k srdci.

Vydej se na cestu. Buď na cestě. Staň se poutníkem z povolání. A budeš koukat, kolik se dá potkat naděje v tomto beznadějném světě. Buď hodný na lidi. I na ty zlé. A budeš plný naděje.

Nemůžeš odpustit, protože nemáš naději. A nemáš naději, protože nemůžeš odpustit. Nauč se prožívat přítomný okamžik a naděje tě tak snadno neopustí. Jaký lék bych ti doporučil na beznadějné stavy srdce i hlavy? Radost z maličkostí.

Ptáš se mne na nejspolehlivější zdroj nadpřirozené naděje? Plň své povinnosti. Vždy aspoň o pět minut dřív, než je nutné, a vždy s úsměvem o kousek hlubším, než je ten sebezáchovný, který je jen k tomu, aby ses nezbláznil.

Neboj se humoru. Naopak. Uč se sám sobě zasmát. Zasmát se své slabosti a neschopnosti, tomu jak vypadáš, tomu co jsi zase zbabral, i když ses tolik snažil. Udělej si legraci z toho, co tě nejvíc ponižuje. A uvidíš, že odstup, který tím získáš, ti pomůže zahlédnout a získat naději, a tedy i světlo, sílu a odhodlání.

Chceš mít naději? Dodávej ji druhým.

Chceš, abych ti prozradil, co mně osobně dodává největší naději? Přesvědčení z víry, že Bůh nedopustí nic, co by nemohl obrátit v dobré. Ano, z křesťanského hlediska nemůže existovat nic, nikdo, ani jediná situace, prostě nic, co by Bůh nemohl obrátit v dobré. „Víme, že těm, kteří milují Boha, všechno napomáhá k dobrému,“ píše svatý Pavel (Řím 8,28). A já se domnívám, že toto je jádro radostné zvěsti. Pavel opravdu myslí všechno. I to největší zlo, selhání či zanedbání. I tu největší křivdu, která tě v životě potkala. Jestli se rozhodneš milovat Boha, není už třeba rmoutit se nad minulostí, i kdyby se v tvé minulosti stalo i to nejhorší, co si jen můžeš představit. Nic, co na tebe dopadá, nebo může dopadnout, nemůže být mocnější než Boží všemohoucnost. Pán je opravdu veliký. Dokonce i smrt se skrze spojení s Ním obrací v něco velmi dobrého.

Nechci vůbec říct, že naděje, ke které dospěješ důsledným myšlenkovým postupem, či objevením pravdivých teologických důvodů je bezcenná. Naopak, je to Boží dar, pokud umíš tímto způsobem stabilizovat svou intuici víry. Ale chci ti říci z vlastní zkušenosti, že svědectví konkrétních lidí a konkrétních životů mě naplňují vnitřní duchovní silou víry mnohem víc. Vyhledávej společenství takových lidí. Čti životopisy těch, kteří povstali z beznaděje.

Ukážu ti tu nejpřímější cestu k naději, ale slib mi, že se nelekneš. Ta cesta jde totiž asi na opačnou stranu, než bys čekal. Tak tedy poslouchej. Kdyby to pomohlo, klekl bych si před tebou, abys poznal, že to myslím opravdu vážně. Prosím, opravdu tě prosím, pochop, že na této zemi nemáš vůbec na nic právo. Vůbec na nic. Jestli tohle přijmeš, najednou se ti všechno kolem stane poslem obrovské naděje. Tak mocné naděje, že se ti bude tajit dech.

Jakmile tě napadne zase ta absurdní myšlenka, že tvůj život nemá žádný hlubší smysl, okamžitě si vezmi do ruky Písmo a namátkou ho otevři. Jsem si jist, že se přitom otevře i tvé srdce, a Pán ti bude moci dát tajemně najevo, že tě chce, že tě miluje, že do tebe dokonce vkládá své naděje. Já osobně nemusím vynakládat žádné velké úsilí, abych viděl jedinečnost a neopakovatelný smysl tvé existence. Nenech se ničit malichernostmi.

Nevím, jak to mám vyjádřit, abys tomu uvěřil. Chtěl bych tě z celé síly svého srdce přesvědčit, že z každé situace existuje východisko, které tě mile překvapí. Nenech se zastrašit, i když se všechno kolem tebe jeví jako všudypřítomná sedmihlavá saň. Dej si poradit a budeš opravdu mile překvapen

Brožurku je možno si objednat za doporučený příspěvek na tisk 10 Kč + poštovné na adrese:
A.M.I.M.S. Náměstí 20, Vranov nad Dyjí 671 03, tel. 515 296 384, email: apostolat@fatym.com

Poutník nadějeSdílet

| Autor: Anička Balintová | Vydáno dne 07. 05. 2022 | 247 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.