Osobnosti

Klement Maria Hofbauer

Tasovice Tasovice - vesnice ležící nedaleko od Znojma. Ne všichni víme, že se zde 26.12.1751 v rodině řezníka narodil budoucí světec Klement Maria Hofbauer. Už od dětství Klement chtěl zasvětit svůj život Bohu. Ale finanční situace jeho rodiny mu nedovolovala studovat, a tak si zajistit potřebné vzdělání. Vyučil se proto pekařem. Chtěl jít za Božím hlasem, ale zdálo se, že všechny dveře, které vedly ke kněžství, byly pevně uzavřeny. V této situaci viděl Jan jen jedinou cestu, zasvětit se Bohu jako poustevník.

Boží Prozřetelnost však způsobila, že se Klement se svým přítelem Tadeášem Hüblem během jedné ze svých pěších poutí do Říma dostal do kostela sv. Juliána, v němž sloužili redemptoristé. Ihned se rozhodl a 24. října 1784 si Klement Hofbauer a Tadeáš Hübl oblékli řeholní oděv a už 19. března 1785 složili první řeholní sliby. Několik dní nato, pravděpodobně 29. března 1785 byli v Alatri vysvěceni na kněze.

V letech 1787-1808 působil ve Varšavě a založil tam první klášter redemptoristů severně od Alp. Při klášteře byla škola pro chudé chlapce a děvčata, latinská škola a škola pro řemeslníky, nepočítáme-li v to sirotčinec, který existoval od samého začátku.
Když Napoleon po dobytí Varšavy zakázal všechna řeholní společenství, přesídlil “apoštol Varšavy” do Vídně.


K.M.Hofbauer


Zde rozvinul originální dílo. Nejvíc přispěl k obrácení lidí jako zpovědník. Ve zpovědnici přebýval celé hodiny, někdy až do úplného vyčerpání. Měl dar poznání lidí, každého přijímal s laskavostí, vžíval se do jeho myšlení a každého bral jako individualitu a věřil v dobro člověka.

Liturgie a hlásání Božího slova byly pro něj kromě zpovídání a duchovních rozhovorů účelnými prostředky pro obnovu víry a reformu života církve.
Velkou Hofbauerovou úlohou bylo vzdělávání uvědomělých laických apoštolů. Jeho učňové i penitenti všude pracovali v jeho duchu. Pracovali ve všech oblastech života i ve všech vrstvách společnosti. Takto se tedy uskutečňovala pomalá, ale neodvratná proměna v městě i za jeho hranicemi.

15. března 1820 nadešel pro Klementa den smrti. Jeho pohřeb byl manifestací víry a oddanosti celé Vídně tomuto knězi. Byl pohřben na "hřbitově romantiků" v Maria Erzensdorf. V roce 1862 byly jeho ostatky přeneseny do kostela Maria am Gestade ve Vídni.

Klement Maria Hofbauer byl svatořečen papežem Piem X. roku 1909. Jeho svátek se slaví ve světě 15.března, v České republice 20. května.


Rodný dům Hofbauer
Rodný dům v Tasovicích v roce 1930


Malé pozvání.
V den smrti vždy 15.3. se v Tasovicích uskutečňuje tradiční pouť chleba ke sv. Klementu s oblíbenou výstavou pekařských výrobků. Zúčastňují se jí kromě místních i pekaři z Polska, Slovenska aj.

Sdílet

| Autor: Jana Jičínská | Vydáno dne 19. 05. 2008 | 6051 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.