Připomínáme

Když se duše unaví

Bílý kříž Život není jen o radostech, výkonech, ale také o únavě. Když přijde, těšíme se na víkend či na spánek a čerpáme nové síly. Ale život člověka se neodehrává jen v rovině tělesné. Existuje také rovina duchovní…..

Když se naše duše unaví – to se projevuje ubývajícím zájmem o Boha, modlitbu, ustupující radostí, nechutí ke skutkům blíženecké lásky…, - také potřebuje odpočinek. Říkáme mu duchovní obnova.

Příčiny únavy jsou spěch, nedostatek času a množství informací, které zpracováváme - z televize, novin, internetu. Začneme se topit v množství práce, cizího myšlení a ovlivňování.

televizor

Duše však žije ze setkání s Bohem, ze slyšení jeho hlasu. Ale jak může tento Boží hlas slyšet, když slyší hlasy ze světa?

Co z nás bude, když nebudeme komunikovat s Bohem?

Odpočinek a osvěžení nalezne naše duše v Bohu. Je třeba, abychom se čas od času sebrali, zamysleli se nad svým vztahem k Bohu a povzbudili se k novému nadšení pro Něho. Abychom obnovili opotřebované síly a dovolili Duchu svatému, aby naší duši vlil nové nadšení a potřebné milosti.

Tim u vody

K tomu, aby si člověk odpočinul, potřebuje KLID. Ani naše duše se bez něho neobejde, pokud se má zklidnit a obnovit svou schopnost naslouchat Bohu. Čím více mu dokáže naslouchat, tím větší užitek může získat.

PROMLUVA – lidské slovo – je důležité, pokud nás povzbudí k naslouchání a rozjímání.

ROZJÍMÁNÍ – vede k poznání Boží cesty a slouží ke zkoumání toho, jak na této cestě žijeme.

Nezbytné k nápravě člověka je ZPYTOVÁNÍ SVĚDOMÍ, které je hlubokým pohledem do duše.
Když chceme něco napravovat, musíme vědět co. Chceme-li jít výš, musíme poznat jak, kdy, čím…a také naše síly.
Zpytování svědomí vrcholí ve SVÁTOSTI SMÍŘENÍ, která očišťuje duši a vlévá jí novou sílu.

PROSBA o vytrvalost a sílu v plnění předsevzetí tvoří závěr a naplnění obnovy.
Takto vykonaná obnova je mocným nástrojem duchovního pokroku.
Pro zdravý duchovní růst jsou nezbytná duchovní cvičení, která se konají jednou za rok a jsou vícedenní.

exercicie

Často jsme zváni, abychom se dívali do zpovědního zrcadla, do Písma svatého, abychom mohli porovnávat, jak má náš život podle Boží vůle vypadat.

( P. Josef Havelka )

Převzato z časopisu Milujte se 16/2011Sdílet

| Autor: Jana Jičínská | Vydáno dne 21. 02. 2017 | 2000 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.