Připomínáme

Deset rad pro dobrý život

Desatero Těmi radami je myšleno Desatero, což v překladu znamená deset slov. Tato slova shrnují Zákon daný Bohem izraelskému lidu prostřednictvím Mojžíše. Vyhlášením přikázání lásky k Bohu (první tři) a k bližnímu (dalších sedm) vytyčuje cestu života člověka, osvobozeného z otroctví hříchu. Tuto smlouvu neuzavřel Hospodin jen s našimi otci, ale s námi se všemi. Jenže člověk se stále pokouší Boží desatero rozbít tzn. že často zabloudí. Ale Pán je znovu a znovu vrývá do lidských srdcí v podobě svědomí.


Mojžíš


Desatero je napsáno na dvou deskách, které jsou vždy pospolu. Bůh chce naši úctu, ale ne pro sebe. Když předstupujeme před něj, obrací náš zrak na bližní. A naopak připomíná, že když jednáme s bližním, máme co dělat i s Ním.


Tamtéž  nápis na kříži


Připomeňme si tedy Hospodinova slova:
Já jsem Pán, tvůj Bůh. Ty člověče, patříš ke mně. Když se mne budeš držet, bude tvůj život vypadat takto:

1. Nebudeš mít jiné Bohy. Nebudeš si mne zpodobňovat. Já ti budu pomáhat, abys, mohl žít bez bázně a ve svobodě.

2. Budeš mít v úctě mé jméno. Nemusíš mne nutit, abych ti pomohl. Já jsem Jahve, Bůh s tebou.

3. Budeš zachovávat den odpočinku. Nebudeš se štvát stálou honbou za prací, za zábavou. Máš právo žít zdravě a klidně.

4. Budeš ctít otce a matku. Dáš-li se vést mou otcovskou láskou ve své rodině, budeš mít bezpečí domova.
Miminko


5. Nebudeš zabíjet. Nemusíš jednat s druhými jako s konkurenty, které je nutno předstihnout, vyřídit. Já chci být tvým ochráncem, můžeš žít beze strachu a v míru.

6. Nebudeš cizoložit. Nemáš zapotřebí, aby ses karikaturami pokoutní lásky připravil o schopnost lásky krásné a věrné. Já chci být dárcem tvého štěstí v lásce opravdové.

7. Nebudeš krást. Nemusíš se pachtit za nečestným obohacováním. Co bys získal na majetku, ztratil bys na klidné mysli. Poznáš, že větší radost je dávat než brát.

8. Nebudeš lhát. Nemusíš se zaplétat do lží, to dělá život nejistým. Já jsem Pravda a ty budeš také důvěry hodný.

9. Nebudeš žádostivě dychtit po ženě svého bližního. Nenarušíš manželství druhých, nebudeš bořit domovy dětem. Já jsem svazek muže a ženy ustanovil jako posvátný. Když to budeš respektovat, ušetříš mnohé trápení sobě i jiným.

10. Nebudeš závistivý ani chamtivý. Nemusíš se užírat závistí druhým. Já ti dávám dobré dary. Uč se přát je i ostatním a naučíš se žít pokojně.
Míša a kuře


Je možné Desatero zachovávat? Ano, protože Kristus nás uschopňuje je zachovávat darem svého Ducha a své milosti.

(Ladislav Simajchl - Desatero)

Sdílet

| Autor: Jana Jičínská | Vydáno dne 14. 10. 2008 | 9995 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.