Boží doteky

Trpělivost

V knize s názvem "Setkání s Ježíšem" jsem objevila krásnou úvahu, dalo by se to nazvat i modlitbu, nad podobenstvím o nemilosrdném služebníku z Matoušova evangelia. (Mt 18, 23-25)
Pane, měj se mnou trpělivost, i když nemohu vyrovnat svůj dluh, i když znovu a znovu se proviňuji.
Měj se mnou trpělivost! Co by ze mne bylo, kdybys bez strpení přenechal mě mým chybám? Musel bych se přece zhroutit pod břemenem tolika nedostatků, chyb a hříchů.
Co bys však měl z hříšníka, který ztrácí odvahu a už ani netouží po polepšení?
Zemřel jsi za mne. Alespoň to jsem ještě nezapomněl, a to mi dává znovu a znovu naději, že te neomrzím.Pane, v podobenství o nemilosrdném služebníku jsi odpustil dlužníkovi, který by byl nesplatitl svůj dluh.Tys neposkytl jen odklad, ale smazal jsi dluh, vzal jsi vinu na sebe.
Všechno by bylo bývalo dobré, kdyby obdarovaný také ukázal velkomyslnost. On ji však neměl. Tak na něho zpětně dopadla všechna vina a pohřbila ho.
Pane, přiznávám, že znovu a znovu nakládám na sebe vinu, a znovu a znovu ji skládám jakoby k tvým nohám. Ale sám jsem se ještě nestal velkomyslnějším ani pokornějším.
Každá má urážka, každá sebemenší výtka, každá nezdvořilost, každá vina, kterou se snad někdo proti mně provinil, to všechno vypočítávám, podržuji v paměti, používám jako zbraň. Dělám, jako by mě vina druhého očišťovala. Tuto nemlosrdnost, tuto prolhanou sebechválu, toto měření falešnými mírami ty však neodpouštíš.
Pane, neodpustil jsi to nemilosrdnému služebníkovi. Neodpustíš ani mně, že si dělám nárok pro sebe na tvé prominutí dluhu; ale těžce utlačují v myšlenkách, slovech i činech své dlužníky.Odpusť mi ještě jednou tuto vinu, nevolej mě proto k zodpovídání. Pomoz, aby se má láska usměrnila podle tvé lásky, aby má nemilosrdnost neničila tvou milost.Abych odpouštěl, zapomínal a promíjel, protože Tys byl a jsi ke mně milostivý...

Sdílet

| Autor: Dana Tichá | Vydáno dne 10. 11. 2009 | 2033 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.