Boží doteky

Čekání na Boha

V předvánočním úklidu jsem objevila jeden příběh, který možná mnozí budou znát. Nějak zvláště mě nezaujal a tak jsem ho založila do složky. Teprve při homílii na slavnost Narození Páně, mi došlo, že se hodí do dnešní doby a tak vám ho nyní nabízím k promyšlení.Kdysi žila jedna zbožná stará paní, která se každý den několik hodin modlila. Jednoho dne při modlitbě uslyšela Boží hlas, který ji oznámil: "Dnes tě příjdu navštívit." Dokážete si představit, jaká to pro ni byla pocta a radost. Honem se vrhla do uklízení a leštění, aby bylo všechno jak se patří. Také bylo zapotřebí připravit vzácnému hostu pohoštění, a tak horečně hnětla těsto a pekla cukroví. Když byla se vším hotova, oblékla si sváteční šaty a netrpělivě vyhlížela Boha.
Po chvíli kdosi zaklepal na dveře. Stará pani spěchala ke dveřím. Ale stála za nimi jen sousedka. Prý by potřebovala špetku soli, protože ji došla. Paní ji okřikla:"Musíš mě s takovou hloupostí zdržovat právě teď? Čekám na Boha. Má tu být každou chvíli. Přijď někdy jindy." A zabouchla překvapeně sousedce dveře před nosem.
Netrvalo dlouho a opět se ozvalo klepání. Paní se rychle podívala do zrcadla, upravila si vlasy a šaty a spěchala ke dveřím. Kdo to bude? Nějaký chlapec zachumlaný v saku, které mu bylo příliš velké. Prodával levné knoflíky a mýdlo. Stará pani na něj vybuchla: "Já teď čekám na Boha - a na tebe kluku nemám čas. Příjď zítra." A zavřela před chlapcem dveře.
Za chvíli opět někdo zaklepal. Paní otevřela a uviděla otrhaného a churavého staříka. "Paní, buďte tak laskavá, dejte mi prosím aspoň kousek chleba... třeba i tvrdého," prosil."To tak! Dejte mi všichni pokoj! Já čekám na Boha. A vy se kliďte od mého prahu!" řekla rozlobeně. Chudák se tedy odbelhal o dům dál a stará pani dál netrpělivě čekala na Boha. Hodiny plynuly a nic se nedělo. Setmělo se, přišla noc a Bůh nikde. Paní byla hluboce zklamaná. Nakonec si řekla, že už čekat nebude a půjde si lehnout. Kupodivu hned usnula a zdál se ji sen.
V tom snu se jí zjevil Bůh. Řekl ji: "Dnes jsem tě třikrát přišel navštívit, třikrát jsem stál u tvých dveří, a ty jsi mě ani jednou k sobě nepustila."

Napadá mě několik možných variant, jak si tento příběh vysvětlit. Pro tuto vánoční dobu bych však použila přirovnání jen jedno.
Většina z nás si doma uklidila, napekla cukroví, nazdobila stromeček, udělala betlém a teď čekáme, kdy ten Bůh, v podobě malého Ježíška, k nám příjde. Čekáme na nějaký zvláštní okamžik, stejně jako ta stařenka, ale Ježíš ten přichází právě teď a to i v těch nejméně patrných věcech a chvílích.
Nezpomeňme prosím, že je i v naších bližních a že se o letošních vánocích chce opět narodit i v našem srdci, které je mnohdy tak ustrašené a uspěchané.Dejme i o letošních vánocích malému dítěti v jeslích šanci, aby se v nás narodilo a naše srdce proměnilo. Dovolme mu, aby nás jeho narození vyrušilo z toho starého stereotypního způsobu života a nenechalo nás v klidu, ale aby nás On sám proměnil a vedl po svých cestách.

Sdílet

| Autor: Dana Tichá | Vydáno dne 25. 12. 2009 | 2142 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.