Liturgický rok

Blahoslavenství

Boty V evangeliu 4.neděle v mezidobí se hovoří o blahoslavenství.
Nabízím promluvu o Jana.









Mladí turisté se vydali do slovenských Tater. Ubytovali se ve vesnici pár kilometrů od velehor, kde je přijal místní starousedlík, který hned bodře spustil: „Dobře, že jste přijeli, my máme krásné hory, nejkrásnější na světě. Takové nikde jinde neuvidíte.“
Turisty potěšilo, že se jim věnuje místní znalec a hned se ho zeptali: „A kde máme s prohlídkou Tater začít? Kterou trasu byste nám pro začátek doporučil?“
„Co já vím? Já tam nechodím,“ dostali překvapivou odpověď.

hory


Osmero blahoslavenství je krásné. Kdyby se podle něj žilo, bylo by na světě dobře. Ale často k němu máme podobný postoj jako onen slovenský domorodec. Obdivujeme je, ale jen zpovzdálí. Přitom platí, že kdo nezdolal nějaký vrchol, nepoznal skutečnou krásu hor. Podobně je tomu v duchovním životě. Kdo se neodhodlá zvládnout veliké výzvy, nepozná radost z velikých vítězství dobra a svatosti.

Osmero blahoslavenství tak můžeme vnímat jako duchovní hory, do kterých se máme vydat,
abychom poznali jejich krásu a při jejich zdolávání sami vyrostli a stali se krásnými lidmi. Možná nás napadne podobná otázka jako ty mladé turisty: Kde začít?


O.Havlát Pavel


Se stejným dotazem přišel za opatem mladý mnich: „Na které blahoslavenství se mám nejvíce soustředit?“ Opat se zamyslel a pravil: „Začni s tím, které se ti nejmíň líbí, nebo které tě nejvíce provokuje.“ „Proč?“ divil se mnich, „není to zbytečně náročné?“ Opat se usmál: „Protože to, které se ti nejméně pozdává, je obvykle pro tvou spásu to nejpotřebnější.“


Školní potřeby


Jedna dívka si v náboženství psala něco do učebnice. Kněz se podíval a uviděl stránku s osmero blahoslavenstvími, ke kterým dítko připisovalo:
Blahoslavení chudí – soused. Blahoslavení tiší – máma. Blahoslavení milosrdní – táta. Blahoslavení spravedliví – učitelka. Blahoslavení čistého srdce – spolužačky. Blahoslavení tvůrci pokoje – spolužáci. Blahoslavení pronásledovaní a plačící – já.

Kněz přisedl k dítěti a zeptal se: „Co to všechno znamená?“ „Píšu tam lidi, co by si z toho měli vzít příklad.
Blahoslavení chudí. To by si měl přečíst soused, který je hamoun a nedovolí nám ani utrhnout si třešni. Blahoslavení tiší. To se hodí pro pro mámu, které doma věčně křičí. Blahoslavení milosrdní. To by si měl vzít k srdci táta, který nás někdy zbytečně trestá. Blahoslavení spravedliví. To bych doporučila učitelce, kterou nezajímá proč jsem něco nezvládla a rovnou mi dá pětku. Blahoslavení čistého srdce. To se hodí pro spolužačky, které věčně kují pikle a pletichaří. Blahoslavení tvůrci pokoje. To je pro spolužáky, kteří se pořád perou a hádají. Blahoslavení pronásledovaní a plačící – to jsem já. A moc bych si přála, aby mě Pán Bůh konečně nějak potěšil.“


Motýl


V té chvíli si kněz uvědomil, jak je osmero blahoslavenství důležité a užitečné.
Kéž by se stalo každodenní součástí našeho života.
A k tomu vede jediná cesta. Položit si otázku:
„Se kterým blahoslavenstvím či blahoslavenstvími bych měl(a) dnes začít já?“

( PJR )



Sdílet

| Autor: Jana Jičínská | Vydáno dne 30. 01. 2017 | 2893 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.