Liturgický rok

Svatý Mikuláš

Sv. Mikuláš Je uctívaným světcem, patronem rybářů a námořníků, ochráncem před povodněmi.
Narodil se zámožným rodičům. Byl velmi zbožný a po smrti otce dědictví rozdával potřebným. Jeho dobročinnost byla prozrazena a on ze skromnosti odchází do Svaté země.

Při návratu z návštěvy svatých míst se velmi mladý stává biskupem v Myře. Od té chvíle ještě více slouží Bohu i lidem. Zastává se vdov, chudých, nemocných, nevinně pronásledovaných.


Mikuláš


Známe např. obdarování dívek, záchranu lodi, osvobození tří nevinně odsouzených i zázračné rozmnožení obilí v době hladu.
Umírá v polovině 4. století.
Jeho ostatky byly v roce 1082 přeneseny z Myry do města Bari v jižní Itálii. Zde mu byl postaven nádherný chrám.

Sv. Mikuláš je hlavním patronem českobudějovické diecéze, kde je mu též zasvěcen katedrální chrám.


Mikuláš


Svatý Mikuláš je součástí naší kultury, zejména díky obyčejům, které jsou s ním spjaty.
V tento den se již po dlouhá staletí obdarovávají děti. I v našich rodinách, farnostech, městech a vesnicích tomu není jinak.


Bože, dárce všeho dobra, na přímluvu svatého biskupa Mikuláše stůj při nás v každém nebezpečí a veď nás bezpečnou cestou ke spáse.

Sdílet

| Autor: Jana Jičínská | Vydáno dne 04. 12. 2008 | 6639 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.