Bylo

Divadelní vystoupení dětí v Korolupech

Již po několikáté jeníkovské děti nacvičily scénku a předvedly ji na Šumšou, která se tento rok konala v Korolupech na Moravě 28. 4. 2019. Víkend jsme strávili ve vratěnínské faře, kde probíhaly nácviky scénky a další aktivity. Mezi vystoupeními ostatních obcí veršovaná scénka jeníkovských opravdu nezanikla.


,,V pátek 26. 4. 2019 jsme někteří jeli vlakem. Nestalo se nic moc zajímavého. Když jsme byly ve Znojmě na autobusáku, tak jsme si s Laurou otevřely deštník (i když bylo sluníčko) a všude jsme řvaly: ,,My nezmokneme, protože všude prší!“ V autobuse Románek pořád klepal do okna. Dorazili jsme do Vratěnína. Tam jsme já a Laura, malá Terezka a Románek spolu spali v jedné obrovské posteli v jednom speciálním zadním pokoji. Všichni jsme rychle usnuli. Ráno jsme mohli spát, jak dlouho jsme chtěli. Byla dobrá snídaně a pak jsme cvičili hodně dlouho divadlo, některé už to nebavilo a pořád někam utíkali. Dali jsme si pak dobrý oběd,“ říká Kačenka.
Jinou cestu na Moravu zažil Lukáš: ,,Já jsem jel na Moravu autem a po cestě jsme beatboxovali, zpívali písně z tábora a taky všechny možné, třeba od Nohavici nebo od Svěráka.“
V popisu víkendu pokračuje Natka: ,,Pak se zase cvičilo divadlo. Na mši jsme zpívali písničky a místním babičkám se náš zpěv moc líbil. Předvedli jsme naši scénku otci Markovi a šli na mši. Tam jsme zpívali písničky a místním lidem se to moc líbilo. Pak jsme šli ven na hřiště. Malé děti si hrály a my si povídali. Otec Marek si s každým zvlášť pohovořil. Hráli jsme na farní zahradě na schovku a Kája s Románkem připravovali oheň na večer. Eliška s Kačenkou odjeli do Vranova s otcem, aby přivezli zpět farní auto. Někteří si pak opékali buřty k večeři a ostatní si hráli. Pak jsme zpívali u ohně s kytarou. Pak byla rychlá modlitba s otcem Nikem. Někteří šli spát a někteří jsme šli do Rakouska, které bylo kousek od Vratěnína. Lukáš přitom skočil do řepky placáka. Cesta byla strašidelná, šli jsme kolem opuštěného domu, přešli jsme celnici a byli jsme v Rakousku. Byly krásně vidět hvězdy. Pak jsme šli zpět a hned jsme šli spát.
Ráno v neděli jsme vstávali brzo a šli jsme na mši do kostela. Před obědem jsme se malovali a dodělávali rekvizity (mrazák a cedule), připravovali jsme všechny kostýmy na divadlo. Pak jsme měli oběd a po obědě jsme zase zkoušeli, tentokrát už jsme se soustředili a šlo to. Pak jsme jeli do Korolup a sledovali vystoupení ostatních vesnic. Vystupovali jsme jako předposlední. Náš výstup se velmi líbil, všichni si ho chválili. Někteří říkali, že to bylo nejlepší letošní vystoupení. A všichni jsme hrdí odjeli auty domů. Podle mě do toho dal každý to, co mohl, docela se nám to povedlo na to, že v tom byl během soboty a části neděle dost velký zmatek."

Scénka Sto let sem, sto let tam:
děj se posouval pomocí třech vypravěčů. Herci ztvárňovali děj pantomimicky a ,,mluvili" markýrováním, což bylo opravdu obtížné. Příběh vyprávěl o dvou neposlušných chlapcích z Jeníkova, Erdžikovi a Džesikovi, kteří jeli s ostatními dětmi na tábor do Vranova nad Dyjí. Zlobili a neposlouchali vedoucí. Na výletě ostatním utekli a vyslechli si reklamu, která nabízela posun do budoucnosti o 100 let zmražením. Chlapci samozřejmě neváhali a nechali se zmrazit. Posunuli se o 100 let dopředu a svět vypadal úplně jinak, až se ti dva nestačili divit. Jiné dopravní prostředky, jiné lidé, jiné státní zřízení... Ptali se moudrého muže, co se stalo s Jeníkovem a dozvěděli se, že Jeníkov již neexistuje, protože byl zavezen hnojem. A ani Vranov nad Dyjí by hledali marně. Z přehrady, která vyschla, vylezli ježci a všechny upíchali. Dozvěděli se také, že jejich vedoucí tábora Táňa i její ctitel byli zavřeni do vězení, protože se jim dva chlapci na táboře ztratili (to byli samozřejmě oni dva). Edržik a Džesik se chytali za hlavu a shodli se na tom, že v této době žít nechtějí a raději se vrátí zpět. Nechali se tedy zmrazit podruhé a vrátili se do své doby. Byli šťastní, že mohou být na táboře s ostatními dětmi a se svým vedoucími a že žijí, kde a kdy žijí a začali si považovat své doby.
Sdílet

| Autor: Eliška Blažková | Vydáno dne 26. 05. 2019 | 97 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Externí odkazy na nová on-line videa a audia (mp3):

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Hosting zajištuje apoštolát A.M.I.M.S., na jehož činnosti se podílí FATYM a Misionáři obláti P. Marie Neposkvrněné (OMI). Provozuje též TV-MIS.cz (on-line křesťanská internetová televize s programem na vyžádání - on-demand - zdarma) a připravuje i TV-MIS.com v ukrajinštině, ruštine a běloruštině.

Obsah tohoto webu je volně šiřitelný, není-li někde stanoveno jinak.