Jak jsme konali masopust ve Štítarech na Moravě aneb navštívili jsme moravský FATYM

Autor: Táňa Dohnalová <MarieAntonina(at)seznam.cz>, Téma: Moravský FATYM, Vydáno dne: 24. 03. 2015

V neděli 15. února jsme s jeníkovskými dětmi vypomohli s masopustem ve Štítarech. Do Štítar na Moravě jsme se vypravili již v pátek, abychom se na tuto veselou událost dobře připravili.

Bylo nás celkem 7 statečných. Ve Znojmě jsme měli trochu času, který jsme si ukrátili hrami. Do Štítar jsme dorazili v pátek večer, kde jsme se ještě stihli setkat se štítarskou slečnou katechetkou Markétou a otcem Nikem.
Sobota bylo pro nás tak trochu pracovní, část vozila dřevo a část vařila. Zbyl nám čas na hry a také jsme uvítali další dvě slečny, které přijely pomoci s masopustem. Chystali se také masky na nedělní masopust.
Nedělní den se započal ranní mši svatou v 7.30., při které o. Pavel připomněl, že se neděli před popeleční středou říká neděle masopustní. Slovo masopust má základ v latinském slově carnevale - maso pryč, pustit se masa. Po mši svaté jsme se nasnídali a převlékli do masek začal náš masopust. A v jaké masky jsme se proměnili?BezďákJežibabakuchařkaJustyn Beieber a Michael Jackson v jedné osoběčervená karkulkaSluníčkotrs hroznuhašlerkahrozen a klaunjaro a pavoukkouzelníkindiánka

Takto vyparáděni jsme vyšli do štítarských ulic, kapela nám pěkně hrála a maškary se u každého domu zastavili a snažili se říci tuto básničku:

Tydli fidli bumtarata, otevřete kmotře vrata.
Maškary k Vám přišli hej! Začal masopustní rej!
Ještě dnes je masopust, od středy však přísný půst!
Proto kmotře neváhejte, a s námi si zatancujte!

na kousek cesty se k nám přidal o.Nik

A tady máme všechny maškary.

Na konec jsme se mohli těšit na výborný guláš, který uvařil pan Tomáš Jíra a večer nás čekala animovaná pohádka. Do Jeníkova jsme se vrátili v pondělí.

Masopust je důležitou součástí liturgického roku, protože upamatovává na to, že ještě dnes až do úterý se veselme, užívejme, ale pozor od středy nastává doba usebranosti a duchovní obnovy.

jeníkovské maškary Vám přeji požehnanou dobu svatopostní